Doprava

 
 

 

ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA

 

    Slovensko je pokryto kvalitní síti železničních tratí (3 665 km) a  cestování vlakem představuje nejpopulárnější a nejpohodlnější způsob cestování. Ceny vlaků bývají o něco málo vyšší než ceny autobusových jízdenek, ale vlaky jezdí častěji, jsou pohodlnější a až na  výjimky vede do každé obce železniční trať. Zejména pří delších vzdálenostech bývá vlak i o hodně rychlejší než autobus. Zvláště pokud využijete služeb vlaku InterCity. Největší železniční křižovatkou je Bratislava. Z Bratislavy se do Prahy dostanete za 5 hodin (tady platí výjimka a vyplatí se jet autobusem, který je rychlejší i levnější), do Vídně za 1 hod., do Budapešti za 3 hod., do Krakowa za 5,5 hod a do Košic za 5 hod, za předpokladu, že pojedete mezinárodními vlaky InterCity nebo EuroCity.
 

Více informací o železnici naleznete na webové stránce: www.zsr.sk  

 
 


 

AUTOBUSUSOVÁ DOPRAVA

     

    Zatímco vlaky jsou ideálními dopravními prostředky na střední a delší vzdálenosti, autobusy jsou výhodné zejména na kratší vzdálenosti. Mají  obvykle přímější spoje než železnice.

 

 
 

 

SILNIČNÍ DOPRAVA

 

    Stav silnic na Slovensku je obdobný jako v ČR. Motoristé mají k dispozici 17 737 km silnic včetně 277 km dálnic. Motoristé by měli dbát dopravní předpisy viz. silniční předpisy. Na dálnicích jsou motoristé povinni mít dálniční známku viz. silniční předpisy. 

  

 

  
 

AUTOSTOP

 

    Na Slovensku je stopování běžné a může to být jeden z nejlepších způsobů jak se seznámit s místními lidmi. Z pohledu bezpečnosti je lépe, jedou-li tímto způsobem dopravy alespoň 2 osoby. Pokud se Vám zdá autostop příliš nebezpečný, můžete zkusit štěstí na webových stránkách (www.autostop.miesto.sk nebo www.walker.sk) , které nabízejí spolujízdu. Budete se však se spolujezdcem muset podělit o část nákladů na cestu.

 

 

 

LETECKÁ DOPRAVA

 

    Z Prahy je možné letecky se dopravit do Bratislavy, Košic a Popradu. Více informací o letových spojeních naleznete na webové stránce českých aerolinií: www.csa.cz

 

 

 

LODNÍ DOPRAVA

 

    Pokud máte rádi výlety lodí, můžete využít služeb lodní dopravy na řece Dunaj. Z Bratislavy se můžete vydat lodí na mnoho výletů (např. do Budapešti, Komárna, Gabčíkova). Velmi pěkným výletem je i výlet na lodi do Vídně. Více informací naleznete na webové stránce: www.lod.sk .