Nitriansky kraj
 
 
 

    Nížinatý kraj, kterým protékají dvě významné slovenské řeky Váh a Hron. Kraj má díky své poloze na jižním Slovensku celoročně příznivější klimatické podmínky než většina území SR, což se projevuje zejména v zemědělství. Ovoce a zelenina tu bývají levnější až o desítky procent oproti běžnému průměru SR. Zejména v letě je oblast hojně navštěvována turisty, kteří mají rádi slunečné počasí a rádi tráví svůj volný čas u vodních ploch a koupališť. Pokud se chystáte do Nitrianského kraje a na jižní Slovensko všeobecně, měli by jste si dát pozor na poměrně velké množství komárů a předem se na ně připravit, jinak dokáží člověku velmi znepříjemnit život. Podle místních obyvatel, kteří mají s komáry dlouhodobou zkušenost, je nejlepší obranou před komáry ochranná síť. 

 
Místa, která stojí za vidění:

 
NITRA

    Nitra je nejstarší slovenské město, které je ze severu ohraničováno pohořím Tríbeč a z jihu severními výběžky Podunajskej nížiny. První známky osídlení se datují už do starší doby kamenné a jsou staré asi 30 000 let. Ve 4. až 2. století před naším letopočtem sem přicházeli v několika vlnách Kelti. Až v 6. století našeho letopočtu přišli do oblasti Slované, kteří se zde usadili na trvalo a založili dnešní město. Nitra je dnes moderním slovenským městem, které má rozhodně návštěvníkům co nabídnout.

    
NITRIANSKY HRAD

 

sk_023_sm.jpg 2.6K
  
    Nitriansky hrad je nejcennější architektonickou památkou ve městě. Stojí na skalnatém kopci uprostřed města a na rozdíl od mnoha jiných slovenských hradů je dodnes funkční, v biskupském paláci je dnes úřad i rezidence
sk_024_sm.jpg 2.0K
biskupa. Hrad byl po dobu své historie několikrát zničený a následně vždy přebudovaný a svůj současný vzhled získal v 17. století. Celý hradní komplex se skládá ze samotného hradu a převážně barokního tzv. Horního města. Nejstarší zachovalá část hradu pochází asi z 11. století a je jí románský kostel sv. Emmeráma. Součástí hradu je i Vazilova věž. Po poškození hradu Matúšom Čákom se přistoupilo k výstavbě nového, Horního kostola, který byl ukončený v roce 1355. Po další rozsáhlé přestavbě za biskupa Jána Telegdyho se v roce 1642 dokončila výstavba Dolného kostola. Od té doby navzájem propojené kostely tvoří hradní katedrálu. S katedrálou sousedí budova biskupského paláce a rezidence biskupa. Základy byly položeny již ve středověku, ale dnešní vzhled pochází ze začátku 18. století. Celý hrad je opevněný masivními hradbami, které byly v minulosti několikrát přestavované. Současná úprava hradeb pochází z druhé poloviny 17. století, kdy byli vyhnáni z hradu Turci. Zámek je v současnosti velmi pěkně restaurovaný a rozhodně stojí za vidění.  
 
sk_025_sm.jpg 1.6K

 
DUCHONKA

     Vodní nádrž Duchonka leží asi 15 km od Topolčan a hlavně v létě přitahuje mnoho vodu –milovných turistů. V okolí vodní nádrže jsou široké možnosti zejména sportovního vyžití. Vyzkoušet si zde můžete jízdu na koni, lukostřelbu, zahrát si zde můžete volejbal, tenis. Večer si můžete jít pobavit do blízké diskotéky. A nedaleko nádrže můžete vyzkoušet i let horkovzdušným balónem.

 

PODHÁJSKA

     V trojúhelníku Nitra – Levice – Nové Zámky se nachází pozoruhodné termální koupaliště s výraznými léčivými účinky – Podhájska. Od roku 1973, kdy byl vyvrtán vrt v hloubce 1900 metrů tu vyrostl areál, který čítá 5 bazénů včetně termálního. Složení vody je velmi podobné složení vody v Mrtvém moři, proto je vhodná na léčení kožních a cévních nemocí i nemocí pohybového ústrojí. Pára z termálního pramenu je vhodná i pro lidi s problémy dýchacích cest. V areálu se nachází tobogán, volejbalové a tenisové hřiště (betonové) a nedaleko areálu je letní kino. Za zmínku jistě stojí, že v létě areál navštíví přibližně 200 000 lidí přičemž polovinu návštěvníků tvoří Češi.

 

PATINCE

    Nedaleko Komárna na hranicích s Maďarskem leží termální koupaliště Patince. Na ploše 26 ha se nachází 3 bazény s termální vodou 26°C (plavecký, rekreační, dětský). U umělého jezera s ostrovy je možné si půjčit lodičky a vodní kola. V obci je letní kino, tenisové kurty, volejbalová hřiště, minigolf, stolní tenis a tobogány poskytují širokou škálu aktivního oddychu.

 

ŠTÚROVO

     Nejteplejší kout Slovenska, Štúrovo, každoročně láká mnoho turistů. Nejenom svým termálním koupalištěm, ale i řekou Dunaj, která poskytne osvěžení v horkých letních dnech. Ostrihomská bazilika tyčící se na druhém břehu Dunaje, dodává Štůrovu osobité kouzlo. Termální koupaliště se skládá ze 4 bazénů (ze 2 rekreačních, plaveckého a dětského) a přírodního jezera, kde si můžete vypůjčit loďku nebo vodní kolo. Dále zde najdete tobogán, tenisové kurty,minigolf a stolní tenis.

 

KOMÁRNO

 

sk_015_sm.jpg 2.2K
    
   
Patří mezi nejstarší města na Slovensku. Má bohatou historii, kulturu, tradice a významné kulturní památky. Rozvoj města v dávné minulosti předurčila jeho strategická poloha strážného hradu před tureckým živlem. Jako město bylo Komárno oficiálně uznané za vlády Bélu IV. v roce 1265. Privilegium svobodného královského města však městu udělila až Marie Terezie v roce 1745. V této době bylo Komárno pátým největším městem v Uhersku
sk_026_sm.jpg 2.1K
s přibližně deseti tisíci obyvateli. Město se rozvíjelo obchodem a řemesly. Zlomem ve vývoji města bylo ničivé zemětřesení v roce 1763. Za obět mu padlo více jak 279 domů a na 780 jich bylo poškozených. V dnešní době je Komárno strategickým lodním uzlem na Dunaji. Ve městě je znát dlouholeté soužití s Maďary a většina nápisů ve městě je dvojjazyčná. Za vidění ve městě rozhodně stojí pevností systém Komárna, který sloužil po celá staletí jako výstražný maják zejména vůči tureckému nebezpečí. Jednou nebo možná vůbec nejhezčí stavbou ve městě je rozhodně novorenesanční budova radnice, která byla postavená v letech 1718-1719. Avšak zemětřesení v roce 1763 ji úplně zničilo, a tak musela být postavena znovu a to v roce 1875, v této podobě ji můžete vidět až dodnes. Město rozhodně stojí za návštěvu a více informací o něm naleznete na webové stránce: www.komarno.sk