Přírodopisné a zeměpisné poměry
 
 
   

sk_029_sm.jpg 5.7K

          Více než polovinu plochy Slovenska zaujímají hory. Všechna pohoří patří ke karpatské soustavě alpsko-himálajského horského systému. Karpaty se táhnou ve velkém oblouku od Bratislavy (Malé Karpaty) podél hranic s ČR (Bílé Karpaty, Javorníky) a Polskem až k hranicím s Ukrajinou. Sedimentární Slovenské Beskydy na západě a Nízké Beskydy na východě mezi sebou uzavírají žulové Vysoké Tatry s výraznou ledovcovou modelací. Na jih od nich se táhnou další krystalická pohoří Nízkých Tater a Slovenského rudohoří obklopená bizarními pásmy hor budovaných vápenci a dolomity.

          Mezi nimi se rozkládají vesměs nízko položené kotliny. Slovenský kras poblíž hranice s Maďarskem představuje největší krasové území ve střední Evropě. Z rozsáhlé Panonské nížiny v Maďarsku zasahuje na území západního Slovenska úrodná Podunajská nížina. Na východě je jejím výběžkem Východoslovenská nížina v povodí řeky Tisy. Celá oblast je bohatá na minerální prameny. Naprostá většina Slovenska je odvodňována přítoky Dunaje do Černého moře.

 

KLIMA 

 

sk_009_sm.jpg 2.1K
   
    Podnebí na Slovensku je pod silnějším vlivem kontinentality než v Česku. Léta jsou v průměru teplejší a zimy studenější, i když maximální rozpětí absolutních teplot je dokonce o něco nižší. Výrazně se uplatňuje nadmořská výška a členitost terénu. Nejvyšší teploty a nejnižší srážky vykazuje Podunajská nížina. Ve vyšších horách je více dnů s mrazy a srážky se pohybují mezi 1200-2000 mm (v Tatrách).

 

NÁRODNÍ PARKY

Tatranský národný park
Pieninský národný park
Národný park Nízke Tatry
Národný park Slovenský raj
Národný park Malá Fatra
Národný park Muránska planina

ChránĚné krajinné oblasti

Veľká Fatra
Slovenský kras
Východné Karpaty
Vihorlat
Malé Karpaty
Poľana
Štiavnické vrchy
Horná Orava
Ponitrie
Kysuce

 

JESKYNĚ 

    Seznam nejzajímavějších veřejnosti zpřístupněných jeskyň:

 

Belianská jaskyňa (Belianské Tatry)
Važecká jaskyňa (Važec, Liptovský Mikuláš)
Gombasecká jaskyňa (Slovenský Kras)
Jasovská jaskyňa (Slovenský Kras)
Ochtinská Aragonitová jaskyňa (Slovenský Kras)
Domica (Slovenský Kras)
Bystrianská jaskyňa (Nízke Tatry)
Demänovská jaskyňa Slobody (Nízke Tatry)
Demänovská ladová jaskyňa (Nízke Tatry)
Dobšinská ladová jaskyňa  (Dobšina, Slovenský kras)

 

TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ

Kráľová pri Senci, Dunajská Streda, Gabčíkovo, Veľký Meder, Topoľníky, Komárno, Patince, Štúrovo, Šurany, Diakovce, Sládkovičovo, Podhájska, Kalinčiakovo, Santovka, Dudince, Koplotovce, Piešťany, Trenčianske Teplice, Beluša, Rajecké Teplice, Mošovce, Turčianske Teplice, Kremnica, Vyhne, Sklené Teplice, Kováčová, Hrnčiarske Zálužany, Dolná Strehová, Tomaľa, Dudince, Bešeňová, Liptovský Ján, Oravice, Gánovce, Vrbov, Vyšné Ružbachy